Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Türkiyenin metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirleri arasında doğal güzelliklerle çevrili ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi eğitim ve öğretim alanındada en ön sıralarda yerini almaktadır. 3 Temmuz 1992 de kurulan üniversitede , 5 fakulte, 3 enstitü, 3 yüksek okul, 4 meslek yüksek okulu ve 4 araştırma merkezi bulunmaktadır. Bu birimlerde 900 öğretim elemanı 18200 öğrenciye çağadaş bir eğitim verilmektedir. Bolu'ya 8 km uzaklıkta bulunan merkez İzzet Baysal Kampüsü benzersiz bir doğal güzelliğin içerisinde yer almaktadır.


Bir devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türkiyenin en büyük hayır severlerinden olan İzzet Baysal'ın 70 trilyon liralık tesis ve donanım yatırımı ile kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün bir teknolojik donanıma ulaşmıştır.


Üniversite, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilecek, uluslar arası rekabet gücüne sahip bir aratırma ve inceleme ortamı hazırlamayı öncelikli görev olarak kabul etmekte ve 21. yy Türkiyesine çağdaş bir insan sunmayı amaçlamıştır. Vakıf be devlet destekli üniversite olarak üçüncü bir model oluşturmaktadır. Bu sayde öğrencilerine çağdaş ve gelişmiş bir ortam sunmaktadır.

Ayrıca, Abant İzzet Baysal Üniversitesi başarılı öğrencilere burs desteğide sağlamaktadır.


BURSLAR VE ÖDÜLLER

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne dört yıllık bölümlerine en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran birinci öğretim lisans öğrencilerine İzzet Baysal Vakfı tarafından burs verilmektedir. Ayrıca bölüm birincilerinden sonra gelen Bolulu bir öğrenciyede burs verilmektedir.SAĞLIK HİZMETLERİ

İzzet Baysal Kampüsü'nde bulunan Sağlık Merkezi, her gün 24 saat nöbetçi sağlık personeli ile hizmet vermektedir. Öğrenciler ayrıca üniversite bünyesinde bulunan Araştırma ve Uygulama Hastanelerinden de yararlana bilmektedirler.

Düzce'de bulunan Araştırma ve İnceleme Hastanesi 200 yatak kapasiteli, Bolu da İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan Araştırma ve Uygulama Hastanesi 255 yatak kapasitelidir. Bu iki tam donanımlı hastahanede her türlü polikılinik hizmetleri verilmektedir.


BESLENME

Üniversitenin bütün kapüslerinde düzenli olarak öğle yemeği servisi yapılmaktadır. Beslenme ve diyet uzmanları çerçevesinde düzenlenen yemek listeleri özel sektör taraından hazırlanmakta ve ekonomik bir ücret karşılığında öğrencilere sunulmaktadır. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere kontejan dahili öğle ve akşam yemekeri ücretsiz olarak verilmektedir.

Ayrıca İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğrenciler için uygun alış veriş olanağı sağlayan market, kafeterya ve pastane bulunmaktadır.


ULAŞIM

Üniversitenin merkez kampüsü olan İzzet Baysal Kampüsü, Bolu şehir merkezine 8 km uzaklıktadır. Kampüse ulaşım özel halk minibüsleri ve Belediye Otobüsleri ile sağlanmaktadır. Düzce Yıp Fakultesi ve AİBÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin bulunduğu Konur Alp Kampüsü, Düzce ye km uzaklıkta olup, ulaşım yine özel halk minibüsleri ile sağlanmaktadır.


BARINMA OLANAKARI

İzzet Baysak Kampüsü'nde bulunan ve üniversite tarafından işletilen 680 kişilik erkek yurdu ve 680 kişilik kız yurdu öğrencilere hizmet vermektedir. Her iki yurttada sürekli açık olan öğrenci kantinleri, okuma salonları, etüt salonları, Tv izleme salonları ile resim müzik çalışma odaları bulunmaktadır. Başvurular kayıtlar sırasında yapılmaktadır. Öncelikle yüksek lisans öğrencilerine 80 kişilik özel yurt bulunmaktadır. Yurt odaları en fazla 8 er kişiliktir. Yurtlarda kantin, berber yanı sıra çamaşır yıkama hizmetide verilmektedir.

Üniversitenin diğer kampüslerindede Yurt-Kur a bağlı yeterli yurtlar bulunmaktadır.


KÜLTÜREL ETKİNLİKLER


İzzet Baysal kampüsü'nde bulunan çok amaçlı kültür merkezinde  514 kişilik mavi salon ve 208 kişilik pembe salonda; sempozyum, konferans, tiyatro, film gösterimi gibi etkinlikler yapılmaktadır. Mavi Salon'da aynı anda 3 dile çeviri yapabilecek 140 kişilik smultane sistemi kuruludur. Sergi salonu sürekli olarak sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

İzzet Baysal Tıp Fakultesi'nde de 350 kişilik salonda bilimsel ve külürel etkinlikler yapılmaktadır. 


SPORTİF ETKİNLİKLER

Kampüste yer alan açık ve kapalı spor salonları ile ikiz kubbe salonda oluşan Spor Merkezi her türlü sportif aktiviteye ev sahipliği yapabilecek niteliktedir.


Şehir kampüsünde 1 adet  por salonu ile fotbol sahası öğrencilerin hizmetindedir. Kartal kayadan bulunan dağcılık ve Kayak Eğitim Merkezi, kendi üniversitesi ve diğer üniversitelerden öğrenci ve öğretim elemanlarına hizmet vermektedir.


FAKULTELER

 • Bolu İzzet Baysal Tıp Fakultesi
 • Eğitim Fakultesi
 • Feb Edebiyat Fakultesi
 • İktisadi ve idari Bilimler Fakultesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakultesi

YÜKSEKOKULLAR

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu
 • Bolu Sağlık Yüksek Okulu
 • Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu

MESLEK YÜKSEK OKULLARI

 • Bolu Meslek Yüksek Okulu
 • Gerede Meslek Yüksek Okulu
 • Mengen Meslek Yüksek Okulu
 • Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksek Okulu

Adres: Abant İzzet Baysal Ünv. Gölköy Kampüsü 14280 BOLU

Tel: 0 374 254 10 00

Faks: 0 374 253 45 06


RESİMLER

 

DİKKAT! YAZIYI İNCELEDİKTEN SONRA LÜTFEN YORUM YAPINIZ.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !